Łączenie kolorów w scrapbookingu to według mnie ważna kwestia, z którą powinna się zaznajomić każda osoba robiąca handmadowe albumy i kartki (czy inne papierowe cuda). Ile razy widzieliście papierową pracę, niby ładną, ale… coś Wam w niej nie do końca pasowało? Ja w takich przypadkach sprawdzam od razu dobór kolorów – i z reguły to właśnie ich nieodpowiednie dobranie psuje nam pracę.
Jak to jest z tymi kolorami?
Kiedy kupujecie scrapowe papiery i tworzycie z nich np. album to na 99% wyjdzie Wam on spójny kolorystycznie. Jeżeli jednak chcecie połączyć 2 różne kolekcje albo każdą kartę albumu zrobić z zupełnie innych papierów – może (ale nie musi) wyjść Wam niezły „miszmasz”. Dlaczego tak się dzieje? Producenci papierów scrapowych „ogarniają” kwestię kolorów i tak dobierają odcienie, aby ze sobą współgrały. Jednak kiedy my sami chcemy dobrać różne papiery potrzebujemy do tego nieco wyczucia lub odpowiednich narzędzi.
Łączenie kolorów w scrapbookingu – pomocne narzędzia
Znacie koło kolorów? Informacja ze strony twojdom.eu: „Koło kolorów to model graficzny przestawiający zasady mieszania i powstawania różnych kolorów z trzech podstawowych: czerwonego, żółtego i niebieskiego. Za pomocą barw podstawowych można uzyskać nieskończoną paletę kolorystyczną. Na kole każda z barw jest ułożona w kolejności w takim porządku w jakim powstawały i w jakim widzimy je np. na tęczy.” No dobra, fajnie, ale co dalej? Za pomocą tego koła możemy znaleźć kolory, które będą do siebie pasować! Polecam Wam w tym celu proste narzędzie, z którego sama korzystam:
https://color.adobe.com/pl/create
Aplikacja pozwoli nam na stworzenie swojej palety kolorów dzięki zastosowaniu reguły harmonii kolorów. Przykładowo poszukajmy kolorów pasujących do błękitnego (nasz kolor główny oznaczony jest jako „C”).
– analogowy – to barwy występujące na kole obok siebie, są to odcienie pokrewne
Przykład papierów, których producenci skorzystali z tego rozwiązania (przechodzimy od ciemniejszego niebieskiego, po mięte, aż po jasny błękit):
– monochromatyczny – są to różne odcienie tego samego koloru
Przykłady zastosowania (ta niebieska część kolekcji – jaśniejsze i ciemniejsze odcienie tego samego koloru):
– triada – połączenie kolorystyczne, które uzyskuje się poprzez narysowanie w kole barw trójkąta równobocznego. Kolory zupełnie inne niż nasz bazowy błękit, ale ciągle pasujące 🙂
Przykład papierów scrapowych, które wykorzystały takie łączenie kolorów poniżej. Mamy połączenie (co prawda bardziej stonowanych barw): błękitnego, zielonego, zielono-żółtego i bieli (który pasuje zawsze i wszędzie)
– dopełniający – powstanie gdy z koła barw wybierzemy kolory znajdujące w prostej linii po przeciwległej stronie koła. Zastanawialiście się kiedyś czy błękit i pomarańczowy albo brązowy to dobre połączenie? Jasne!
Zobaczcie, nawet producenci papieru scrapowego połączyli z sukcesem błękit i brąz 🙂
– dopełniający z podziałem – tutaj mała wariacja powyższego. Nie wybieramy koloru z linii prostej, ale uciekamy nieco na boki
Tutaj także mamy połączenie błękitu z brązem, więc przykłady powyżej.
– podwójny dopełniający z podziałem – jeszcze jedna wariacja dopełniającego
Przykład papieru, który z sukcesem łączy niebieski, granatowy i koralowy:
– czworokąt – tutaj używamy kolorów, które na kole barw wpisują się w czworokąt
Nie znalazłam przykładu papieru scrapowgo w powyższych barwach. Może Wam coś przychodzi do głowy?
Mamy jeszcze do wyboru dwie kolejne reguły: złożony i odcienie. Jednak wg mnie te najpopularniejsze znajdują się powyżej. Na samym końcu mamy także możliwość doboru własnych kolorów. Przykładowo dobrałam wg mnie zupełnie niepasujące do siebie kolory:
„Gryzą” się, prawda? Nie dość, że nie pasują do żadnej z powyższych reguł to w dodatku część z nich jest jaśniejsza, część ciemniejsza… To się nie sprawdza 😉
Jeżeli więc chcecie połączyć kilka kolekcji papierów w swojej pracy, albo nie jesteście pewni czy papiery z kolekcji do siebie pasują – polecam skorzystać z powyższego narzędzia.
Wydziel motyw
W górnym panelu możecie także wydzielić motyw z danej kolekcji. Przykładowo na tapetę wzięłam jeden z papierów kolekcji P13 – pobrałam go, a następnie wgrałam w aplikację. Uzyskałam dzięki temu dokładne informacje o kolorach, jakie znajdują się na danym arkuszu. Co mogę zrobić z tą wiedzą? Np. dobrać kolor wstążki do pracy albo wydrukować napisy do kartki pasujące idealnie do jednego z kolorów 🙂
Trendy
Możecie także za pomocą „trendów” poszukać kolorów, które pobierane są z przykładowych zdjęć. Weźmy na przykład cytrynę 😉
Widzimy, że przeważa kolor żółty/cytrynowy, ale mamy też zieleń, brąz czy czerń i biel (które wg mnie pasują zawsze i wszędzie).
Jak Wam idzie łączenie kolorów w scrapbookingu? Macie to we krwi czy potrzebujecie narzędzi? Dajcie znać co sądzicie o powyższej aplikacji, a może już ją wcześniej znaliście i używaliście?
A.